google-site-verification=5SfsZ7l8n16tVyidiKUAo3WvHFyuB1HHRbzBcc_6zb0

Batman Şehir Portalı

  • 7.7837
  • 9.3241
  • 10.3655
İzmir-Van arası Bin TL Şehirler arası taşımacılıkta korona fırsatçılığı
İzmir-Van arası Bin TL Şehirler arası taşımacılıkta korona fırsatçılığı

İzmir-Van arası Bin TL Şehirler arası taşımacılıkta korona fırsatçılığı

İzmir-Van arası Bin TL Şehirler arası taşımacılıkta 'korona fırsatçılığı'

Şehirler arası otobüs seferlerinde kısıtlamaya gidilmesi, korsan nakliyat yapan bazı fırsatçıların ortaya çıkmasına neden oldu. İzmir'de bilet bulamayan yolcuların peşine düşen korsanlar, bilet fiyatının iki veya üç katı bedellerle yolcu taşıyor. Korsan taşımacıların, İzmir'den Van'a bin tl'ye yolcu taşıdıkları belirtildi.


Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde şehirlerarası yolculukta kısıtlamalar getirilince fahiş fiyatla bilet satan bazı fırsatçılar ortaya çıktı. Korsan firmalar, otogarın dışından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu üst limitin de üzerinde fiyatlarla yolcu taşıyor.

Otogarda işletmecilik yapan otobüs firması yetkilisi Şener Çokyücen, yolcuları fırsatçılara karşı uyardı.

İzin belgesi alan yolcular için koltuk sayısının yarısının dolu olması kuralına dikkat edip, sosyal mesafeye uyarak seferler düzenlediklerini anlatan Çokyücen, "Kovid-19 sürecinden en fazla etkilenen sektörlerden biri ulaşım oldu. Biz bu dönemde kurallara uyarak kanunların öngördüğü şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Fiyat politikasında Ulaştırma Bakanlığı'nın öngördüğü ölçüde günde 1 veya 2 sefer yapmaya çalışmaktayız. Normal zamandaki gibi her saat, her yere otobüs bulunmaması sebebiyle bunu fırsat bilenler de otogarın dışından veya başka semtlerden hiçbir kurala uymadan fahiş fiyat uygulayıp, zorda kalan yolcuları belli yerlere taşıyorlar" dedi.

'Yolcuları takip edip, fahiş fiyat sunarak ikna ediyorlar'

İzmir'den Diyarbakır, Rize, Adana ve Hatay gibi illere sefer düzenlediklerini anlatan Çokyücen, her yolun ayrı fiyat tarifeleri bulunduğunu hatırlatarak, mağduriyeti olan yolculara otogarın dışında üst limitin de üstüne çıkarak seferler düzenleyenlerin bulunduğunu öne sürdü. Vatandaşları bu fırsatçılara karşı uyardıklarını dile getiren Şener Çokyücen, bildikleri tanınmış firmalar ile seyahat etmeleri gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Örneğin bir yolcu Karadeniz'e gidecek. Bizim aracımız 13.00'te gidiyor. Buraya 14.00'te geldiyse ya ertesi gün, veya birkaç gün sonraya ertelemek mecburiyetinde kalıyoruz. Bunu fırsat bilenler yolcuları takip edip, fahiş fiyat sunarak ikna ediyorlar. 40 kişilik bir otobüse en çok 20 yolcu verme hakkımız var. Bu da maliyetleri karşılamadığı için Ulaştırma Bakanlığı'nın vermiş olduğu üst limiti uyguluyoruz. Maliyetleri biraz kurtarmak için çerçevenin dışına çıkmadan üst limiti uyguluyoruz. Ama kesinlikle hukuk kurallarına bağlıyız. Sosyal medya ve yüz yüze görmüş olduğumuz yolcuları fırsatçılara kanmamaları için uyarıyoruz. Bu yolculukların sağlıklı olmadığını, herhangi bir kaza durumunda karşılarında bir muhatap bulamayacaklarını hatırlatıyoruz. Onlara önerimiz, kurumsal firmalar ile yolculuk etsinler. Çaresiz olanlar riski göze alıyorlar. Bu durum bizim adımızı da kötüye çıkardı. Fedakârlık yaparak bu süreçten çıkacağız."

'Kaza olduğunda haklarını aramaları zor'

Yaklaşık 2 ay önce salgın sebebiyle seferlerde değişiklikler yapıldığını söyleyen firma yetkilisi Coşkun Kuruca, İzmir Otogarı'ndan Isparta, Antalya, Hatay, İskenderun, Adana ve Didim gibi yerlere sefer düzenlediklerini söyledi.

Koronavirüs salgını sebebiyle şehirlerarası nakliyata kısıtlama getirilmesinin kendilerini olumsuz etkilediğini belirten Kuruca, "Bu boşluktan faydalanarak buraya gelip 4-5 veya 8 kişi bulanlar, yolcuları aldı götürdü. Fahiş fiyatlar da bundan ortaya çıktı. Bizimle ilgisi yok. Bakanlık bize ne fiyat veriyorsa onu uygulamak mecburiyetindeyız. Bizi kontrol eden merciler var. Sağlık Bakanlığı, Trafik Şube Müdürlüğü, emniyet bizi kontrol ediyor. Herhangi bir aksaklıkta yola çıkmamıza engel oluyorlar. 38 derece ateşi olan yolcu ile yola çıkamıyoruz" dedi.

Otogarın içinden kalkarak nakliyat yapan otobüslerin sigortalı olduğunu söyleyen Kuruca, korsan olarak faaliyette bulunan araçların ise riskli olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"Bizim arabalarda her sigorta var. Ama onlar adı üzerinde korsan. Bir kaza olduğunda haklarını aramaları zor. Yolcularımızı otogar dışından yolculuk yapmamaları konusunda uyarıyoruz. Otogarda izinli araçlarımız var. Bu firmalar s% yüz garantilidir."

'İzmir-Van arası 400 TL'

Firma yetkilisi Burak Sucuk da şunları söyledi:

"D2 yetki belgeli araçlarda bilet sistemi yok. Vergi ödemiyorlar, bilet kesmiyorlar, faturaları yok. Bir de ufacık arabaya 8 kişi koyuyorlar. Bizim gibi D1 nakliyat yapanlar ise devlete vergi ödüyor. Araçlarımızda sosyal mesafe var. 46 kişilik otobüslere 20 yolcu kabul ediyoruz. Ama bu dönemde İzmir'den Van'a bin tl'ye yolcu taşıyan servisçiler oldu. Bir de tek şoför gittiler. Herhangi bir trafik kontrolü yok. Herhangi bir takometre yok. Yani korsan taşıdılar. Normalde İzmir Van arası 250 liraydı. Şu andaki tavan fiyat uygulaması ile 400 tl'ye çıktı fiyatlar. Ama korsanlar 2- 3 katı fiyatla taşıdılar."

'Fiyat çok geldiği için reddettim'

Otogarda bilet bulamadığını dile getiren yolculardan Doğan Kaveya fiyat farkı sebebiyle seyahatini iptal ettiğini belirterek "Acilen Zonguldak'a gitmem gerekiyordu. Bir cenaze işimiz vardı. Garaja gelip yazıhanedeki şirketlere bilet sordum. Hiçbirinde bulamadım. Tam vazgeçmiştim ama sanırım beni takip eden bir kişi vardı. Nereye gideceğimi bana sordu. Zonguldak'a gideceğimi söyledim. 7 kişilik araç kaldırıyorlarmış. Ama normaldeki bilet fiyatından 2-3 kat fazlaydı. Bana 500 lira fiyat çektiler Zonguldak için. Akşam 20.00'de belli bir yerde buluşuyorlarmış. Fiyat çok geldiği için reddettim" ifadelerini kullandı.

YORUM