google-site-verification=5SfsZ7l8n16tVyidiKUAo3WvHFyuB1HHRbzBcc_6zb0

Batman Şehir Portalı

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
“Rüyamızda Görsek İnanmazdık”
“Rüyamızda Görsek İnanmazdık”

“Rüyamızda Görsek İnanmazdık”

Rüyamızda Görsek İnanmazdık

Ilısu baraj havzasındaki son köyler olan Batman-Diyarbakır sınırındaki köy sakinleri: “Rüyalarımızda görsek manzaranın böyle olacağını tahmin etmezdik” diyorlar.

“RÜYAMIZDA GÖRSEK İNANMAZDIK”

ESKİ KÖY, SUDA YARIM ADA GİBİ
Ilısu Barajının resmi açılışına saatler kalırken, 300 kilometrelik baraj havzasının son kısmında yer alan Batman-Diyarbakır il sınırındaki köylüler, yakınlarına kadar gelen baraj havzası gölü karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Batman merkeze bağlı Soğuksu (Zorava), Oymataş, Bismil ilçesine bağlı Ağıl (Ancolin), Küpeli, Şahintepesi, Yukarı Zillek ve Aşağı Zillek köy sakinleri, dev bir gölü andıran baraj havzasındaki manzaraya şaşırıyor. Soğuksu köyünde oturan 48 yaşındaki Turan Saraykaya, eski DDY raylarının büyük bölümünün su altında kaldığını ifade etti. Yük trenlerinin yeni DDY güzergahında çalıştığını belirten Saraykaya: “Rüyamızda görseydik bu manzaraya inanmazdık. Eski yerleşim biriminden uzak yerlere yeni ev yapmak zorunda kaldık” dedi.

70 YILLIK KÖPRÜ SU ALTINDA KALDI
70 Yıllık Sinan DDY eski köprüsüne de suyun ulaştığına dikkat çeken Saray kaya, şöyle devam etti:

“Eski köprünün uzunluğu 600 metre civarındaydı. Yeni DDY köprüsünün mesafesi ise 2 kilometre uzunluğunda.

Son bir haftada su seviyesi eski köprünün tren raylarına yanaştı. Köyümüzün içinden geçen yolun son bölümünde evim bulunuyor.

Yarım ada gibi suyun altında kalan köyümüze alternatif olarak tepeliklere yeni evler yapılıyor. Artık su ile iç içeyiz.” (Abdullah Türeli)


kaynak:batman çağdaş gazetesiYORUM