google-site-verification=5SfsZ7l8n16tVyidiKUAo3WvHFyuB1HHRbzBcc_6zb0

Batman Şehir Portalı

  • 7.4899
  • 9.0394
  • 10.1277
Bilim insanları temkinli: Birinci dalga henüz kontrol altına alınamadı
Bilim insanları temkinli: Birinci dalga henüz kontrol altına alınamadı

Bilim insanları temkinli: Birinci dalga henüz kontrol altına alınamadı

Bilim insanları temkinli: Birinci dalga henüz kontrol altına alınamadı

Kovid-19 salgınında vaka sayılarındaki düşüşün ardından hızla normale dönüldü. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Az da olsa yoğun bakımlarda yatan hasta sayısında ve entübe edilen hasta sayısında artış var. Dolayısıyla bunlar henüz Türkiye'de birinci dalganın kontrol altına alınamadığının göstergeleri" dedi.

Bilim insanları temkinli: Birinci dalga henüz kontrol altına alınamadı

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, koronavirüs salgınının etkisinin sürdüğü Türkiye'de 'normalleşme adımları' çerçevesinde pek çok kısıtlama kaldırıldı.

65 yaş ve üzeri kişilerin günün belirli saatlerinde dışarıya çıkmasına izin verildiği, 18 yaşın altındakilerin sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırıldığı süreçte topluma yönelik 'sosyal mesafeye uyma' ve 'maske takılması' uyarıları yapılıyor.
 

Eğer iki bin, üç bin gibi sayıları görürsek daha ciddi önlemlerin alınması gerekir

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’a göre önümüzdeki süreçte vaka sayılarında belirgin bir artış gözlenirse daha sıkı kuralların ve tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Vaka sayısının arttığı bir tabloda salgını kontrol altına alabilmek adına sınırlamaların yaygınlaşabileceğini belirten Yavuz, "Şu an vakaların arttığına dair kesin bir kanıt elimizde yok. Eğer iki bin, üç bin gibi sayıları görürsek daha ciddi tedbirlerin alınması gerekir. Çünkü bu hastalığın kontrol altına alınabilmesi için temasın, kalabalıkların ve kapalı ortamda bulunmanın mümkün olduğunca azaltılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
Uzmanların, 'Kapalı ortamda bulaş olur' söylemini dile getirdikçe, insanların 'açık havada dilediğim gibi dolaşırım' diye düşündüğünü belirten Yavuz, "Ama böyle bir şey yok. Açık havada da olsanız insanlarla yakın temasta bulunuyorsanız bulaş riski daima var” dedi.
 

Günlük vaka sayıları ne yapacağımızı belirleyecek

Yasakların tek tek kaldırıldığı dönemde geleceğe dönük ne tür sonuçların yaşanacağına dair öngörüde bulunmanın zor olduğunu belirten Yavuz, şunları söyledi:

"Bu hastalığın durumunun çok yakından takip edilmesi gerekmektedir. Bizim sürveyans sistemimizi (verilerin toplanıp analiz edilmesi) yakından takip etmemiz gerekmektedir. Olgu sayılarına göre de önlemler alınması gerekmektedir. Şimdiden ‘şu şekilde olacak, böyle olacak’ demek için elimizde çok fazla veri yok. Günlük vakasayıları ne yapacağımızı belirleyecek. En çok güvendiğim sürveyans sisteminin kurulmuş olması. Elimizde aşırı oynamaları fark edip müdahale edebilecek bir araç var. Bu sistem içerisinde yakından takip ederek kendi kontrolümüzü sağlayacağımızı düşünüyorum.”
 

'Birinci dalga bitmeden ikinci dalga ortaya çıktı'

'Normalleşme sürecinde' bireylere yapılan uyarıların, insanların hastalıktan korunması için yeterli olmayacağını belirten Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya göre, kişi tüm önlemleri alsa dahi tam anlamı ile korunmak mümkün değil.

Fabrikada çalışan bir işçi örneği veren Pala, yerel veya merkezi yönetimlerin sorumluluğunu şu biçimde ifade etti: "Bir emekçi bir fabrikada çalışıyor. Kendisinin bu alandaki duyarlılığı çok yüksek, bütün önlemleri almaya çalışıyor. Sürekli ellerini yıkıyor ve dışarıya çıktığında kalabalıklara karışmıyor. Zorunda kaldığında iki metrelik mesafeye dikkat ediyor ve doğru biçimde maske kullanıyor. Ama bu kişi işe gidip gelirken toplu taşıma araçları ile gidip gelmek mecburiyetindeysa ve kamu ister merkezi ister yerel seviyede bu imkanı ona sağlayamıyorsa, otobüse veya metroya bindiğinde iki metrelik fiziksel uzaklığı koruyamayacak bir biçimde ulaşmak mecburiyetinde kalıyorsa kendini tam manasıyla koruyabildiğinden söz etmek mümkün değil.”
Toplumun, Kovid-19’a ilişkin ortaya atılan yanlış bilgi ve teorilerden kendisini uzak tutması gerektiğini belirten Pala, "Örneğin birileri çıkıp, ‘Virüs hastalık yapma yeteneğini yitirdi’ diyor. Oysa bakıyorsunuz bu söylendiği sırada dünyada daha önce yüksek olgu sayısıyla karşımıza çıkmayan BrezilyaMeksikaRusya gibi ülkelerde, bırakın salgının sürmesini patlamayla karşılaşıyoruz” dedi.

"Komşumuz İran, önce sayı binin altına indi sonra binin üzerine çıktı üç bine yaklaştı” diyen Pala, "Daha birinci dalga bitmeden ikinci dalga ortaya çıktı. Bilimsel bilgiler henüz bizlere bu hastalıkla ilgili virüsün hastalık yapma yeteneğinde azalma olduğunu göstermiyor. Aşısı, tedavisi olmayan, kişiden kişiye bulaşma riski çok yüksek olan virüsün bir pandemi ile hala karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

'İlk on gün içinde vaka sayıları günlük 700’e doğru inerken şimdi tekrar bine çıktı'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, bir etkinlikte 190 kişiye hastalığın bulaştığı açıklamasını hatırlatan Pala, şunları söyledi:

"Kişiden kişiye bulaşma ihtimali hızlı olan bir hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için muhakkak önlem almak gerekir. 1 Haziran’da hemen hemen her yer açıldı. İlk on gün içinde vaka sayıları günlük 700’e doğru inerken şimdi tekrar bine çıktı. Az da olsa yoğun bakımlarda yatan hasta sayısında ve entübe edilen hasta sayısında artış var. Dolayısıyla bunlar henüz Türkiye’de birinci dalganın kontrol altına alınamadığının göstergeleri. Alınan kararları salgının kontrol altında tutulması üzerinden değil ekonomik siyasi ve toplumsal beklentiler üzerinden değerlendirmek daha doğru olacaktır."

kaynak:livehaber

YORUM