google-site-verification=5SfsZ7l8n16tVyidiKUAo3WvHFyuB1HHRbzBcc_6zb0

Batman Şehir Portalı

  • 7.7837
  • 9.3241
  • 10.3655
SULAR ALTINDA
SULAR ALTINDA

SULAR ALTINDA

Ilısu baraj gölünde su seviyesinin artmasıyla Hasankeyf’in eski yerleşim biriminin büyük bölümü sular altında. Artuklular’a ait olduğu tahmin edilen ve geçtiğimiz yıllarda restorasyonu yapılan tarihi taş köprü de sulara gömüldü.

TARİHİ KÖPRÜ SUYA GÖMÜLDÜ
Ilısu baraj gölü havzasında kalan ve 7 eserin yeni yerleşim birimine taşındığı Hasankeyf’in eski yerleşim birimi artık sular altında. Son yağışların ardından su seviyesinin iyice arttığı eski yerleşim biriminde Artuklular’a ait olduğu tahmin edilen ve geçtiğimiz yıllarda restore edilen tarihi taş köprü de sulara gömüldü. Baraj sularının iyice yükselmesiyle tarihi köprünün sadece 1 metrelik üst bölümü su üstünde kaldı.


TURİST AKINI SÜRÜYOR
Eski yerleşim biriminin sular altında kalmasıyla Batman’ın yanı sıra bölgedeki illerden de Hasankeyf’e ziyaretçi akını devam ediyor. Özellikle hafta sonları binlerce vatandaş Hasankeyf’e adeta akın ediyor. Havaların ısınmasıyla yüzlerce vatandaşın şimdiden su kenarında piknik yapması dikkat çekti. Öte yandan su altında kalan Urganlı köyünün sağlık ocağı da sular altında kaldı. (Barış Arslan)


YORUM