google-site-verification=5SfsZ7l8n16tVyidiKUAo3WvHFyuB1HHRbzBcc_6zb0

Batman Şehir Portalı

  • 7.3933
  • 8.9981
  • 10.0936
BATMANDA HAYATA GEÇİYOR
BATMANDA HAYATA GEÇİYOR

BATMANDA HAYATA GEÇİYOR

BATMAN'DA HAYATA GEÇİYOR

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığının Pazar yerlerinde alınması gereken tedbirler Vali Hulusi Şahin başkanlığında yapılan toplantıda değerlendirildi.


PAZAR YASAĞI BAŞLADI
Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Ramazan Fani, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Sağlık Müdür Dr. Hakan Pamukçu, İl Jandarma Komutan Yardımcısı, Belediye Başkan Yardımcıları ile Belediyenin ilgili birim müdürleri katıldı. Toplantıda Semt Pazarlarındaki sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satış faaliyetleri 27 Mart saat 17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulması kararı alındı.

3 METRE MESAFE ZORUNLULUĞU
Bu kapsamda; Pazarlarda, yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak gerekirse yeni pazar ve satış yerleri belirlenecektir. Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına uygun poşetlenerek satışı gerçekleştirilecektir. Pazar yerlerinde her bir satış tezgahı arasında en az 3’er metre mesafe bırakılması ve bu hususun Pazar yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrollerin yapılması, pazarların en geç saat 19:00’da kapatılması ve mevcut pazar yerlerinde pazarcı esnafının kişisel hijyen kurallarına uyması ve koruyucu önlemlerin alınması Belediye Zabıtası ile ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek, Pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda Belediyenin gerekli tedbirleri alması sağlanacak.


KAYNAK:BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

YORUM